DSC09480
PHOTO BY
Gordan Svilar

Znamo li što pijemo?

Brojni restorani diče se autohtonošću i lokalnošću svojih proizvoda, naglašavajući održivost procesa proizvodnje, uzgoja i pripreme hrane, no ono što često pada u drugi plan su vina i jaka alkoholna pića. Gdje god se nalazili, gotovo je nemoguće ući u restoran koji vam neće predstaviti svoju vinsku kartu, no koliko zapravo znamo o proizvodnim procesima tih vina? Koliko smo upoznati s pesticidima i kemikalijama koji se koriste pri uzgoju grožđa za vino, ali i kemikalija koje se koriste u samom proizvodnom procesu? Tržište „prirodnih“ vina u porastu je, no za mnoge ta je tema još uvijek nedovoljno poznata. Marko Kovač, naš najveći promotor organskih i biodinamičkih vina na panelu „Taking the drink forward“ predstavio je pogled u budućnost industrije prirodnih vina, koja za cilj ima postati održivija, prirodnija i u konačnici i zdravija.

Marko Kovač, FOTO: Gordan Svilar

Uz prirodna vina i Marka Kovača na pozornici su se pridružili i Cemre Torun, predstavnica katedre akademije TheWorlds50Best i chef tursko-švedskih korijena Mehmet Gurs, kako bi rekli nešto više o svom konceptu „Prototip:Raki“. „Na jednoj pripitoj večeri tijekom pandemije došli smo na ideju da napravimo svoj Raki, proizvod koji ćemo moći pokazati prijateljima i sami uživati u njemu“, otkrio je Mehmet Gurs.

Mehmet Gurs, Cemre Torun i Marko Kovač, FOTO: Gordan Svilar

Ovaj duo pokušao je napraviti tradicionalan proizvod, ali na nešto drugačiji način. „Bitno je poštovati tradiciju, ali ne dopustit da vas ona pritišće“, ideja je Cemre Torun koja je poslužila kao nit vodilja u stvaranju ovog pića. Cemre i Mehmet nastoje izbjeći posrednike tako što sami pristupaju proizvođačima, što u konačnici donosi benefite za obje strane, a pospješuje i transparentnost jer se kroz direktnu komunikaciju s proizvođačima mogu puno jednostavnije i detaljnije informirati o samim proizvodima, njihovoj vrijednosti i metodama uzgoja. Kao i kod vina, vrsta i kvaliteta grožđa, ali i začina kao što je anis od kojih se proizvodi Raki utječu i na sam okus pa se ovdje ne radi samo o konceptu lokalnosti i održivosti, već i o podizanju kvalitete finalnog proizvoda. „Nije bilo lako, mnogi su nam pokušali stati na put, a protiv nas je bila i legislativa Turske koja propisuje rigorozne i megalomanske uvjete za otvaranje destilerija i proizvodnje, no ipak smo nekako uspjeli“, istaknuo je Mehmet Gurs.

Mehmet Gurs, Cemre Torun, FOTO: Gordan Svilar

Panel je završen uz goruće pitanje što čeka ovu opsežu industriju  te kako napraviti korak u pravom smjeru, a panelisti su se složili da su u srži napretka podrška farmerima, organski uzgoj, ali i uviđanje direktnog ekonomskog utjecaja proizvodnje i prodaje na čitav niz sudionika, od proizvođača do krajnjih konzumenata. Prirodna vina polako su se uspjela prometnuti u mainstream, a na tragu inovativnih inicijativa kao što je „Prototip:Raki“ brojna druga pića na istom su putu. „Kreativnost je posvuda oko nas, ona je i u nama ako imamo snage i mogućnosti ostvariti potencijal“, zaključio je Marko Kovač.

Mehmet Gurs, Cemre Torun i Marko Kovač, FOTO: Gordan Svilar